Galatasaray învinge campioana Basaksehir, Hatayspor scoate punct ”în 9” la Fenerbahce

A doua etapă din Turcia a consemnat a doua înfrângere la rând pentru campionii ”en-titre”, Basaksehir precum și încă o surpriză oferită de nou-promovata Hatayspor, care a rezistat la Fenerbache cu doi oameni în minus. Galatasaray este ocupanta primei poziții, cu două victorii. Șase partide din 10 s-au încheiat la egalitate.

Runda a doua din ”Super Lig” a fost deschisă vineri de Yeni Malatyaspor – Goztepe, scor 1-1. Sâmbătă au fost programate patru întâlniri: Genclerbirligi – Konyaspor 0-0, Denizlispor-Trabzonspor 0-0, Besiktas – Antalyaspor 1-1 (prima surpriză a rundei) și Alanyaspor-Kayserispor 2-0.

Duminică a început cu Erzurum-Sivaspor 1-2. Kasimpasa a trecut cu 2-0 de Rizespor. Trupa lui Marius Sumudică, Gaziantep, a terminat doar la egalitate, 2-2, cu Karagumruk, oaspeții marcând golul 2 în minutul 90+5. Seara a fost închisă de ”meciul zilei”, Basaksehir – Galatasaray. Campionii ”en-titre” ai Turciei au pierdut acasă, scor 0-2, golurile celor de la Galat fiind marcate de Falcao, respectiv Belhanda.

Runda s-a încheiat cu o nuă surpriză oferită de nou-promovata Hatayspor. După ce acum o săptămână reușeau să câștige acssă, 2-0, în fa’a celor de la Basaksehir, luni seară elevii lui Omer Erdogan au scos un punct prețios în deplasarea de la Fenerbahce. Gazdele au evoluat cel puțin 15 minute cu doi oameni în plus pe teren, după ce de la oaspeți au fost eliminați Ribeiro (73) și Sackey (81).

Galatasaray este lider după două etape, cu șase puncte și golaveraj 5-1. Pe poziția a doua se află Alaniaspor, cu același număr de puncte, golveraj 4-0.